Od kilku lat, od kiedy zapoznaję się z dokonaniami fizyków kwantowych, zadziwiam się ich złożonością, a zarazem prostotą. Mogą one wyjaśniać wiele zjawisk, których doświadczamy na co dzień. Fascynuje mnie to w kontekście rozwoju świadomości człowieka.
Mechanika kwantowa wprowadza ciekawy aspekt związany z rolą obserwatora. Wnioski z eksperymentów sugerują, że akt obserwacji może wpływać na sposób, w jaki manifestuje się rzeczywistość. W kontekście kwantowym energia nie jest tylko „czymś”, co jest mierzalne, ale również odgrywa kluczową rolę w determinowaniu możliwych stanów rzeczywistości.
Energia danej chwili reprezentuje wszystkie możliwości, jakie daje ta chwila. Przytoczę tu praktyczny przykład opisany przez dr Bradleya Nelsona w „Kodzie ciała”. Powiedzmy, że leżysz w łóżku i dzwoni budzik. Możesz postąpić na różne sposoby, na przykład wstać, jeszcze chwilę poleżeć, przespać się jeszcze kilka minut ekstra albo przejrzeć wiadomości w telefonie. Powiedzmy, że decydujesz się wziąć do ręki telefon. Gdy dokonasz tego wyboru, rezygnujesz na chwilę z innych opcji i zachowujesz się tak, jakby żadna inna ewentualność nie istniała. Wszelkie potencjalne inne możliwości znikają lub załamują się w jedną rzeczywistość — tę, którą wykreowałaś, decydując się na sprawdzenie wiadomości. W ten sposób ludzka świadomość może rozważać wszystkie możliwości, ale tylko do czasu dokonania wyboru. Ważne jest również to, że każda kolejna chwila w życiu przynosi nowe możliwości. Następnego dnia, budząc się, możesz dokonać nowego wyboru. I tak płynnie przechodzisz z jednej fali energetycznych możliwości, która załamuje się w określone realia, do kolejnej i kolejnej. Te wybory stają się twoją rzeczywistością i składają się na twoje życie.
Kluczową rolę odgrywa w tym procesie ludzka świadomość. Rozwija się ona w dużej uważności i poprzez autorefleksję. Będąc świadomym, masz możliwość nie tylko wyboru optymalnej w danym momencie opcji, ale najpierw rozpoznania wielości możliwości, które są dostępne. To, co nas ogranicza, to najczęściej własny umysł, który sprowadza opcje wyboru do tego, co zna, wie oraz jakie ma ograniczenia wynikające z myśli, przekonań, dotychczasowych doświadczeń. Możliwości jest znacznie więcej. Choć może to dla nas brzmieć dziwacznie wręcz — nieograniczona wielość możliwości. Kreowanie rzeczywistości w partnerstwie ze wszystkim, co się wokół wydarza, zmienia również perspektywę rozumienia „błędów” w wyborach. Skoro dokonałeś jakiegoś wyboru, to oznacza, że w danej chwili nie miałeś potencjału, aby dokonać innego. Jednak każda chwila daje nowe opcje wyborów, które mogą tworzyć inną, nową rzeczywistość. Nic więc straconego!